Aktiviteter
Trollhättan Aero Cup (UT)
Datum: 25-26 Maj 2019
Summary: Säsongsstart 2019
Mer information

Tävlingar 2003

Tävlingskalendern 2003

  Evenemang och tävlingar
Tävling Klubb / plats Datum UT Resultat
Domarkurs Linköping 1-2 Mars -- --
Kungsbacka-cup Kungsbacka Maj-Sep. -- Resultat
Trollhättan Aero-Cup Trollhättans MFK 24-25 Maj UT Resultat
Strängnäs (SM) Strängnäs 5-6 Juli UT Resultat
Träningshelg Strängnäs 7-9 Juli -- --
Nordiska Mästerskapen Jämijärvi, Finland 10-13 Juli -- --
Buntenduellen MFK Bunten 19-20 Juli UT Resultat
Världsmästerskapen Deblin, Polen 7-17 Aug. -- --
Hösttävlingen Linköpingseskadern 6-7 Sep. UT Resultat
F3A Ting Västkusten 15 Nov. -- --
UT = Uttagningstävlingar för landslaget
 

Landslagsligan 2003

F3A

Tävlande:

TAC Strängnäs (SM) Bunten Hösttävl. Summa
Bernt Olsson 8 8 - 6 22
Anders Johansson 7 7 - 8 22
David Lundström 6 5 7 7 20
Robert Sundström - 6 8   14
Inge Norberg 5 4 5   14
Tommy Stenlund - 3 6   9
Benny Pettersson 4 2 -   6
Ove Andersson - - 4   4
Edvard Käll - 1 -   1
Kjell Mattsson - 0 -   0

 

F3A-Nordic

Tävlande:

TAC Strängnäs (SM) Bunten Hösttävl. Summa
Urban Forslöf 8 8 - 8 24
Anders Forsberg 6 7 6 7 20
Tomas Johansson 5 6 - 5 16
Bo Hansson 4 4 - 6 14
Johan Broström 7 - 7   14
Håkan Mattsson   5 8   13
Lennart Rönnestig 1 1 5 3 9
Sven Löfqvist 2 2 - 4 8
Fredrik Lundberg 3 3 -   6
 


Resultat UT tävlingar 2003

24-25 Maj   Trollhättan Aero Cup (UT-tävling)

Trollhättans MFK

 

F3A-FAI:

Klass F3A Klubb Omg 1 Omg 2 Omg 3 Omg 4 Total
Bernt Olsson Stenungsunds Mfk 1000 1000 1000 1000 3000
Anders Johansson Linköpingseskadern Mfk 999 361 957 956 2911
David Lundström Skelefteå RFK 898 0 929 883 2710
Inge Norberg Bunten Mfk 906 896 18 899 2701
Benny Pettersson Stenungsunds Mfk 0 0 592 602 1194

 

F3A Nordic:

Klass Nordic Klubb Omg 1 Omg 2 Omg 3 Total
Urban Forslöv Södertälje MFK 1000 1000 173 2000
Johan Broström Bunten Mfk 899 984 974 1958
Anders Forsberg Linköpingseskadern Mfk 879 925 1000 1925
Tomas Johansson Linköpingseskadern Mfk 915 30 981 1896
Bo Hansson Kungsbacka Mfk 875 0 855 1730
Fredrik Lundberg Upplands Väsby RFK 840 753 826 1667
Sven Löfqvist Linköpingseskadern Mfk 737 833 783 1617
Lennart Rönnerstig Södertälje MFK 762 0 791 1553

 

F3A-Sport:

Klass F3A-Sport Klubb Omg 1 Omg 2 Omg 3 Omg 4 Total
Johan Brorsson Uddevalla RFK 1000 1000 1000 1000 3000
Joacim Möllborn Trollhättans Mfk 685 227 0 0 912
Pelle Möllborn Trollhättans Mfk 853 0 0 0 853

5-6 Juli   Strängnäs (SM) (UT-tävling)

Strängnäs MFK

 

F3A-FAI:

Klass F3A Klubb Omg 1 Omg 2 Omg 3 Omg 4 Total (Grund
omgång)
Norm
Grund
Final Omg 1 Final Omg 2 Totalt
Bernt Olsson Stenungsunds Mfk 1000 997 1000 1000 3000 1000 1000 998 2000
Anders Johansson Linköpingseskadern Mfk 999 1000 937 960 2958 986 950 1000 1986
Robert Sundström Mfk Pegasus 949 977 930 967 2893 964 948 0 1912
David Lundström Bunten Mfk 910 935 937 944 2817 939 932 948 1887
Inge Norberg Bunten Mfk 913 936 908 899 2757 919 864 914 1833
Tommy Stenlund Bunten Mfk 842 938 868 913 2720
Benny Pettersson Stenungsunds Mfk 746 788 718 695 2252
Edward Käll Mfk Micros 714 739 656 704 2157
Kjell Matsson Sigtuna Mfk 659 679 678 726 2083

 

F3A Nordic:

Klass Nordic Klubb Omg 1 Omg 2 Omg 3 Omg 4 Total
Urban Forslöv Södertälje MFK 1000 1000 1000 1000 3000
Anders Forsberg Linköpingseskadern Mfk 901 871 955 945 2801
Tomas Johansson Linköpingseskadern Mfk 881 821 968 933 2782
Håkan Mattsson Stockholms RFK 913 888 899 917 2729
Bo Hansson Kungsbacka Mfk 852 871 864 896 2630
Fredrik Lundberg Väsby Mfk 806 893 871 730 2569
Sven Löfqvist Linköpingseskadern Mfk 830 806 881 772 2517
Lennart Rönnestig Södertälje MFK 790 807 298 741 2338

19-20 Juli Buntenduellen (UT-tävling)

MFK Bunten

 

F3A-FAI:

Klass F3A Klubb Omg 1 Omg 2 Omg 3 Omg 4 Total
Robert Sundström Pegasus Mfk 1000 1000 971 989 2989
David Lundström Bunten Mfk 0 964 1000 1000 2964
Tommy Stenlund Bunten Mfk 971 958 979 986 2936
Inge Norberg Bunten Mfk 972 948 965 943 2885
Ove Andersson Boden Mfk 633 632 582 0 1848

 

F3A Nordic:

Klass Nordic Klubb Omg 1 Omg 2 Omg 3 Omg 4 Total
Håkan Mattsson Stockholms RFK 964 890 1000 1000 2964
Johan Broström Bunten Mfk 1000 1000 955 949 2955
Anders Forsberg Linköpingseskadern Mfk 872 921 0 990 2783
Lennart Rönnerstig Södertälje MFK 890 30 750 0 1670

 


6-7 September  Hösttävlingen (UT-tävling)

Linköpingseskadern

 

F3A-FAI:

Klass F3A Klubb Omg 1 Omg 2 Omg 3 Omg 4 Total (Grund
omgång)
Anders Johansson Linköpings Eskadern 982.2 1000.0 1000.0 1000.0 3000.0
David Lundström Bunten Mfk 1000.0 990.9 985.9 971.0 2976.9
Bernt Olsson Stenungsunds Mfk 992.1 972.8 985.9 969.1 2950.9
Kjell-Tore Pettersen Norge 926.7 947.6 934.8 925.6 2809.2

 

F3A Nordic:

Klass Nordic Klubb Omg 1 Omg 2 Omg 3 Omg 4 Total
Urban Forslöv Södertälje Mfk 1000.0 1000.0 1000.0 1000.0 3000.0
Anders Forsberg Linköpings Eskadern 963.8 948.4 994.9 941.0 2906.6
Bo Hansson Kungsbacka Mfk 826.9 917.0 907.7 905.0 2729.7
Tomas Johansson Linköpings Eskadern 866.6 30.4 956.4 842.0 2665.0
Sven Löfqvist Linköpings Eskadern 820.8 790.5 805.3 787.0 2416.5
Lennart Rönnestig Södertälje Mfk 753.6 797.6 762.7 763.0 2323.2