Hösttävlingen 2015
12-13 Sept. 2015. Mfk Linköpingseskadern. Svenskt mästerskap i F3A och RM i Nordic
F3A
Grundomgångar:
# |
Name |
Round 1 |
Round 2 |
Round 3 |
Round 4 |
3 best |
1 |
Ola Fremming, Tönsberg MFK, NOR |
1000 |
1000 |
1000 |
1000 |
3000 |
2 |
Tommy Stenlund, MFK Jupiter |
993.98 |
939.21 |
981.82 |
982.21 |
2958.01 |
3 |
Johan Brorsson, Uddevalla MFK |
995.98 |
957.45 |
973.74 |
974.31 |
2944.03 |
4 |
Anders Johansson, Linköpingseskadern |
964.86 |
973.66 |
982.83 |
951.58 |
2921.35 |
5 |
Alexander Moberg, Kungshamns MFK |
892.57 |
858.16 |
870.71 |
864.62 |
2627.9 |
6 |
Johan Ahlström, Linköpingseskadern |
831.33 |
842.96 |
828.28 |
800.4 |
2502.57 |
7 |
Edvard Käll, Gamen |
772.09 |
806.48 |
802.02 |
807.31 |
2415.81 |
8 |
Ingmar Svensson, Stranda MFK |
799.2 |
812.56 |
782.83 |
742.09 |
2394.59 |
Final:
# |
Name |
Preliminary |
Final 1 |
Final 2 |
2 best |
1 |
Ola Fremming, Tönsberg MFK |
1000 |
1000 |
1000 |
2000 |
2 |
Tommy Stenlund, MFK Jupiter |
986 |
957.17 |
994.58 |
1980.58 |
3 |
Johan Brorsson, Uddevalla MFK |
981.34 |
939.32 |
978.93 |
1960.27 |
4 |
Anders Johansson, Linköpingseskadern |
973.78 |
927.42 |
984.95 |
1958.73 |
5 |
Alexander Moberg, Kungshamns MFK |
875.97 |
802.5 |
815.17 |
1691.14 |
Då vinnaren av hösttävlingen är från Norge så kan denne ej räknas som segrare för SM. Resultatlistan för SM ser i stället ut enligt nedan.
Grundomgångar SM:
# |
Name |
Round 1 |
Round 2 |
Round 3 |
Round 4 |
3 best |
1 |
Tommy Stenlund, MFK Jupiter |
997.98 |
964.62 |
998.97 |
1000 |
2996.95 |
2 |
Johan Brorsson, Uddevalla MFK |
1000 |
983.35 |
990.75 |
991.95 |
2982.7 |
3 |
Anders Johansson, Linköpingseskadern |
968.75 |
1000 |
1000 |
968.81 |
2968.81 |
4 |
Alexander Moberg, Kungshamns MFK |
896.17 |
881.37 |
885.92 |
880.28 |
2663.46 |
5 |
Johan Ahlström, Linköpingseskadern |
834.68 |
865.76 |
842.75 |
814.89 |
2543.19 |
6 |
Edvard Käll, Gamen |
775.2 |
828.3 |
816.03 |
821.93 |
2466.26 |
7 |
Ingmar Svensson, Stranda MFK |
802.42 |
834.55 |
796.51 |
755.53 |
2433.48 |
Final SM:
# |
Name |
Preliminary |
Final 1 |
Final 2 |
2 best |
1 |
Tommy Stenlund, MFK Jupiter |
1000 |
1000 |
1000 |
2000 |
2 |
Anders Johansson, Linköpingseskadern |
990.61 |
968.92 |
990.31 |
1980.92 |
3 |
Johan Brorsson, Uddevalla MFK |
995.25 |
981.35 |
984.26 |
1979.51 |
4 |
Alexander Moberg, Kungshamns MFK |
888.72 |
838.41 |
819.61 |
1727.13 |
Nordic
# |
Name |
Round 1 |
Round 2 |
Round 3 |
Round 4 |
3 best |
1 |
Bo Edström, Karlstads MFK |
1000 |
1000 |
1000 |
1000 |
3000 |
2 |
Joakim Sandström, Skellefteå RFK |
947.86 |
960.74 |
933.26 |
929.75 |
2841.86 |
3 |
Tomas Johansson, LEN |
947.86 |
920.39 |
897.06 |
905.6 |
2773.85 |
4 |
Sven Löfqvist, LEN |
913.09 |
790.62 |
876.7 |
776.07 |
2580.41 |
5 |
Daniel Bergqvist, Kungshamns MFK |
743.92 |
756.82 |
884.62 |
767.29 |
2408.73 |
6 |
Mats Forsell, MFK Jupiter |
840.09 |
692.48 |
817.87 |
742.04 |
2400 |